تجربه من از شرکت در آزمون زبان MSRT

مقدمه

تقریباً هر دانشجویی که به فکر ادامه تحصیل در دوره دکتری داخل کشور باشد، نام آزمون زبان MSRT را شنیده است. این آزمون، توسط وزارت علوم گرفته می شود و شامل بخش های لیسنینگ (۳۰ سوال)، گرامر (۳۰) سوال و درک مطلب (۴۰ سوال) می باشد. این آزمون اصلا نمره منفی ندارد، پس می توانید از روش های زیگزاگی، مورچه گذاری و غیره با خیال راحت استفاده نمایید. آزمون ام اس آر تی، برای موارد زیر کاربرد دارد (عمده ترین کاربردها):

 1. کسانی که می خواهند در مرحله مصاحبه دکتری امتیاز زبان را کسب کنند
 2. دانشجویان دکتری که قبل از آزمون جامع باید مدرک زبان خود را ارائه دهند.
 3. دانشجویان دکتری که قصد رفتن به فرصت مطالعاتی به خارج از کشور دارند.

من هم مثل خیلی از داوطلبان دیگر که خودشان را برای مصاحبه دکتری آمده می کردند، در این آزمون برای اولین بار (بهمن ۱۳۹۶) شرکت کردم. قبل از آزمون از دوستانم که سوال می کردم، برخی می گفتند آزمون بسیار سختی است! برخی دیگر خیلی آسان! باید شرکت می کردم تا خودم واضح بفهمم…

در ادامه تحلیل خودم را به صورت جداگانه در هر بخش آزمون می نویسم…

بخش لیسنینگ

برای کسی که در درس زبان قوت چندانی ندارد، قطعا این بخش برایش سخت ترین قسمت هست. یکی از مسائلی که سختی این بخش را برای داوطلب دوچندان می کند، آن است که صدا از طریق بلندگو پخش می شود و وقتی با صدای باز کردن کیک کناردستی ها همراه می شود، دیگر جایی برای فهمیدن و تست زدن باقی نمی ماند!!! اما نترسید… بازهم سطح لیسنینگ ها آنقدر پیچیده نیست که نتوان تشخیص داد که موضوع اصلی گفتگوها چیست…

پیشنهاد می کنم، حتما دو هفته قبل از آزمون نمونه های صوتی این بخش آزمون را (در اینترنت جست و جو کنید پیدا می شود) دانلود کنید و مرتب به آن ها گوش بسپارید. حواستان باشد، وقتی گفت و گوها از بلندگو پخش می شوند، حتما سرتان را روی برگه نگه دارید و چشمتان را به سوال مربوطه خیره نگه دارید… اگر سوال را بلد نبودید، درنگ نکنید، یکی از گزینه ها را بزنید (که نمره منفی ندارد). در کل اگر هوشمندانه پاسخ دهید، ۱۵ الی ۲۰ پاسخ صحیح در این بخش نصیبتان می شود. من توانستم در این بخش، ۱۹ سوال را شکار کنم و پاسخ صحیح دهم.

بخش گرامر

من همیشه (از بچگی)، وقتی با درسی به نام انگلیسی آشنا شدم، از بخش گرامر به شدت بدم می آمد. نمی دانم چرا ولی هنوز هم علاقه ای به گرامر ندارم. اما این آزمون دیگر جای آن نبود که بگویم بی خیالش، پس باید کاری می کردم. برای همین، یک کلاس گرامر (به صورت فشرده در یک روز از صبح تا شب) کنکور دکتری رفتم که این کلاس بیش از آنکه برای کنکور دکتری مفید واقع شود، به درد آزمون MSRT خورد. قصد تبلیغ ندارم، اما واقعا اگر در این بخش ایرادهای زیادی دارید، می توانید از همان کلاسی (برای مشاهده مدرس کلاس اینجا کلیک کنید) استفاده کنید که من در آن شرکت کردم. نتیجه در این بخش برایم واقعا عالی بود. با پس زمینه ضعیف در بخش گرامر، ۲۳ پاسخ صحیح داشتم.

بخش درک مطلب

۵ متن طولانی (هر کدام ۸ سوال)، در یک آزمون فشرده! واقعا خسته کننده و طاقت فرسا هست و باید با تمام سرعتتان عمل کنید. این بخش، را باید از قبل ها با خواندن کتب و مقالات لاتین در خودتان تقویت کنید. یک نکته کلیدی: به هیچ عنوان سعی نکنید اول کل متن را بخوانید بعد به سوالات پاسخ دهید. سوال ها را یکی یکی بخوانید و سپس سراغ متن بروید. فقط حواستان باشد، عموما سوال اول متن در مورد ایده کلی متن (عموما) هست و این سوال را بگذارید در آخر هر متن پاسخ دهید. سطح مطالب متوسط هست و با کمی تمرین می توانید امتیاز خوبی را در این بخش کسب کنید. من توانستم در این بخش، ۳۲ پاسخ صحیح داشته باشم.

نتیجه گیری

نکته ای که در جمع بندی باید به آن اشاره کنم این است که آزمون ام اس آر تی، آزمون چنان سخت و دشواری نیست بلکه زمان کوتاه، و کیفیت لیسنینگ ها در آزمون باعث می شود این امتحان، سخت جلوه کند. به طور کل، انتظار نداشته باشید با یک شب تمرین زبان معجزه شود و شما آزمون را عالی دهید… دو الی سه ماه قبل از آزمون، حتما حتما باید تمرینات پیوسته داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. امیدوارم این متن برای شما سودمند واقع شود. آرزوی بهترین نمره را برای شما دارم.

7 دیدگاه On تجربه من از شرکت در آزمون زبان MSRT

 • سلام
  از توضیحاتتون ممنونم
  میشه لطفا منابع مطالعاتی تون رو هم بفرمایید. به غیر از گرامر که فرمودید کلاس رفتید.

  • با سلام.
   برای متن، که به خاطر درس هام خیلی کتب لاتین و مقاله میخوندم. با این حال متن های کتاب تافل دلتا عالی هست.
   لیسنینگ هم واقعا تمرینی نداشتم اما این مهارت باید در طولانی مدت روش کار بشه.
   برای گرامر، جزوه آقای نیک پور رو خوندم. برای لغت هم، تافل و ۵۰۴ خیلی خوبن.
   موفق باشید

 • ممنون اقای امیدی …بسیار .بهره بردم.

 • سلام من شنیدم آزمون msrt جزوات جداگانه داره چطور میتونیم تهیه کنیم

 • سلام
  در بخش لسنینگ، صدا پیوسته پخش میشه (کل ۳۰ دقیقه ). منظورم این هست که مثل تافل نیست که اول یک مکالمه پخش میشه بعد سوالات اون مکالمه رو جواب میدیم و بعد مکالمه دوم سوم به همین ترتیب ادامه پیدا میکنه؟

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

*