وقتی استاد دانشگاه روز تولدت به یادت هست…

از زمانی که برای درسخوانی در دانشگاه، خانه را ترک کردم و زندگی خوابگاهی من شروع شد، دیگر نتوانستم مثل همیشه کنار خانواده باشم. حتی خیلی وقت ها در تابستان مجبور بودم در خوابگاه بمانم و خوب از آنجایی که روز تولد من در ماه مرداد هست، مجبور بودم روز تولد خودم را در تنهایی بگذارنم.

امسال یکی از متفاوت ترین تولدهای زندگی من بود. بعد از دفاع کارشناسی ارشدم، برای تکمیل پایان نامه و چند مقاله، مجبور بودم که این بار نیز در تابستان در خوابگاه بمانم. خوب مثل خیلی از سال های قبلی که دور از خانه بودم، نه کیکی در کار بود و نه شمعی و نه سورپرایزی. دختر هم که نبودیم دوستان به سوی ما بشتابند و به کافه دعوتمان کنند.

با این حال، قبل از ظهر، در یک تماس تلفنی با استادم (که اتفاقا تولد ایشان هم دقیقا با روز تولد من یکی بود) تولدشان را تبریک گفتم. بعد از تبریک من، استاد عزیز از من خواست تا آماده شوم و یک ساعت دیگر به دنبالم بیاید تا یک وعده ناهار در کنار هم باشیم. واقعا برایم خوشحال کننده بود، استادی که قطعا در روز تولدش کارهای خیلی زیادی می توانست داشته باشد، ترجیح داد ساعاتی را در روز تولدش کنار بنده بگذارند. شاید برای یک لحظه بعد از این همه سال، از صمیم قلب احساس کردم که روز تولدم این بار دور از خانواده نیستم.

ما دانشجوها (حتی خود من) نسبت به اساتیدمان خیلی خیلی کم لطف هستیم و بدون شناخت کافی، درباره آن ها قضاوت می کنیم. اما بعضی وقت ها در زندگی اتفاقاتی می افتد که یکباره آدم را در خود فرو می برد…

دکتر داتیس خواجه ئیان (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و فوق دکترای مدیریت رسانه از دانمارک)، خیلی بیش از این ها من را شرمنده کرد. پس از آن که به یک رستوران شیک در سعادت آباد تهران رفتیم، ناگهان با یک کادوی شیک دوباره بنده را غافلگیر کردند. این ها در حالی بود که بنده هیچ کادویی برای ایشان نداشتم. استاد آنقدر متواضعانه برخورد کرد که واقعا احساس کردم برادر بزرگم کنارم هست.

به نظر من رفتن به دانشگاه تنها برای یادگیری درس از اساتید در کلاس نیست بلکه یکی از بهترین کلاس های دانشگاه در روابط غیر رسمی با اساتید عزیز هست که می توانند الهام بخش رفتارهای نابی برای ما دانشجویان کم تجربه باشند.

همینجا از استاد عزیزم تشکر می کنم، استادی که علی رغم کوتاهی های بنده، باز محبت خود را هدیه دادند.

۱۶ مرداد ماه سال ۱۳۹۷

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*