پنج سال گذشت

از کلاس سوم راهنمایی کلاس تنبک را شروع کردم. آن موقع فقط یک فکر در سر داشتم! آن هم تبدیل شدن به نوازنده ی بزرگی در ساز تنبک! به خودمان آمدیم دیدیم درس ها سنگین تر و سنگین تر می شود. تمرین های موسیقی ام را هر جور هم که بود با درس هایم هماهنگ می کردم به طوری که در هر دو مقوله پیشرفت خوبی داشتم و یکی را فدای دیگری نکردم.

اما دوره پیش دانشگاهی دیگر نمی شد اینطور برنامه ریزی کرد. فقط باید برای یک چیز برنامه ریزی می کردم! کنکور!

بعد از سال ها، آن سال اولین باری بود که انقطاع طولانی مدتی با تمرینم در موسیقی داشتم. به هر حال، آن دوره هم گذشت و وارد دانشگاه شدم!

دوره لیسانس غیر از اینکه دوره ای علمی باشد به نظر من دوره ای غیر علمی! پر از تجربه های خوب و بد است که برای پخته شدن بسیار لازم است! مخصوصا برای افرادی مثل من که از خانواده جدا شدم و در ۱۸ سالگی زندگی خوابگاهی را شروع کردم! این ها را گفتم تا بگویم که اگر چه کلاس های درسی زیاد بود، اما باز تمرین هایم را ادامه دادم! کلاس های آموزشی برگزار می کردم و حتی با نوازندگان بسیار خوبی همکاری داشتم!

آخرهای لیسانس به این فکر می کردم که چه راهی را برای آینده باید انتخاب کنم! جواب من در دلم قاطعانه یک چیز بود: علم و درس. ولی دیگر مثل قبل نبود…باید انتخاب می کردم و یکی فدای دیگری می شد. چون با سر راه داشتن کنکور ارشد و درس های بسیار سنگین و پروژه های علمی حرفه ای دیگر نمی شد روزی حتی ۲ ساعت تمرین کنم چه برسد روزی ۸ تا ۱۰ ساعت!

این کلیپ آخرین اجرای رسمی ام است که در ترم آخر لیسانس در دانشگاه یزد اجرا شد. بعد از آن، اجرایی نداشتم و دست هایم دیگر توان نوازندگی آن دوران را ندارد. اما ناراحت نیستم! چون با فکر و تصمیم خودم راه آینده ام را انتخاب کردم و حال که فکر می کنم بسیار راضی هستم….

تنبک و نوازندگی برای من یک حرفه یا شغل نبود…برایم بهانه ای بود تا به حدی بتوانم شعور موسیقایی و هنری خودم را ارتقا دهم…حتی در پیشرفت های علمی خودم، تنبک را بسیار تأثیرگذار می بینم چرا که ظرافت های خاصی را در نگاه به مسائل علمی در من ایجاد کرد…

امیدوارم موسیقی برای افراد جامعه کشورم یک استثنا نباشد! به نظرم هر کسی نیاز دارد تا روح خودش را تا حدی با دنیای موسیقی آغشته کند و به پهنای فکری و احساسی خود بیفزاید و تجربه های منحصر به فردی را لمس کند…

افشین

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

*