تحلیل فیلم عقرب (مایکل وینر) با حضور اندیشمندان دوست داشتنی

اگرچه رسانه می خوانم، اما کلا اهل دیدن فیلم و سینما رفتن نیستم. نمی دانم شاید به خاطر فشارهای کاری است که تا همین الان ادامه دارد و ذهن آرامی برای دیدن فیلم برایم نگذاشته! اما این بار فرق داشت: توسط دکتر غلامرضا آذری (استاد پرکار رسانه در دانشگاه آزاد اسلامی) به این جلسه نقد فیلم عقرب ساخته مایکل وینر دعوت شدم. هم فال بود و هم تماشا! هم فیلمی اصیل و جذاب دیدم و هم از نقدهای افراد باسواد و بزرگی مثل دکتر شروین وکیلی و ادوین خاچیکیان (فرزند ساموئل خاچیکیان بزرگ) بهره مند شدم.

فیلم مربوط به دهه ۱۹۷۰ بود و ماجراهای پر رمز و راز سازمان سیای آمریکا را نشان می داد. فارغ از اینکه بخواهم بگویم فیلم چه بود و منتقدان چه گفتند، قصد دارم تا رویکرد این جلسه در مورد نقد فیلم را بگویم!

عموماً نقدهای فیلم مسائلی را بازگو می کنند که کاملا به متن فیلم و شخصیت ها مربوط است. اما در این جلسه چیزی که واقعا برایم جذاب بود، خارج شدن از Text و رجوع به مباحث مرتبط با Context بود. چنین نقدی به نظرم بسیار کار مشکلی است و احتیاج به افرادی با سواد و خبره در علوم اجتماعی و غیره دارد. به عبارت بهتر، رویکرد نقد فیلم در این جلسه کاملا میان رشته ای بود و به نوبه خودش کاملا منحصر به فرد.

همه ناقدان واقعا عالی و جذاب مباحث را ارائه کردند، اما شخصا به مقدار بسیار زیادی با صحبت های دکتر شروین وکیلی عزیز و ادوین خاچیکیان مأنوس شدم. دکتر وکیلی، که انصافا سواد بلامنازعی در حوزه جامعه شناسی و ادبیات و فلسفه دارد، دست روی نکاتی گذاشتند که حتی از زبان خیلی از منتقدهای معروف سینما شنیده نمی شود.

ایشان، نه تنها جلوه گر فردی باسواد بودند، بلکه برای من شخصا الگویی از اخلاق و خوش رفتاری محسوب می شوند.

این جلسه در ۲۸ خردادماه ۱۳۹۸ در خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران تشکیل شد و برای من تجربه ای بسیار دلپذیر بود. اسماعیل نوروزی (کارشناسی ارشد مدیریت رسانه دانشگاه تهران) هم من را همراهی کرد و هر دو لذت بردیم.

امیدوارم باز هم فرصت شرکت در چنین جلسات پرباری برایم فراهم شود. از دکتر غلامرضا آذری بی نهایت سپاسگزارم که بنده مورد توجه شان قرار دادند.

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

*