رسانه، جنسیت و خود ادراکی بدنی

مهم ترین جنبه های هویت در هر فرد، به مقوله های اجتماعی-جمعیتی، همچون جنسیت، قومیت، ملیت یا گروه سنی مربوط است. در این میان، مقوله جنسیت، پژوهش های بیشتری را نسبت به خود جلب نموده است. ارتباط بین تصویرنمایی های رسانه ای از زنان (یا مردان) و خود ادراکی دریافت کنندگان با توجه به نقش های جنسیتی آنان، حجم زیادی از علایق پژوهشی را جذب خود کرده است.

به عنوان مثال، یک تحلیل محتوا، خصوصیات زنان نمایش داده شده را در رسانه هایی همچون تلویزیون یا بازی های ویدئویی مشخص کرده و مضمون هایی مفهومی را از این نمایش بدست داده است. به طور مثال، به طرز قابل توجهی، زنان در تلویزیون لاغر نشان داده می شوند به طوری که در یک پژوهش مشخص شده که ۳۰ درصد زنان نمایش داده شده در رسانه آمریکا، کمبود وزن دارند در حالی که در واقعیت فقط ۵ درصد زنان آمریکا اینگونه هستند.

نظریه های مختلفی ادعا کرده اند که این گونه تصویرنمایی های رسانه ای روی این که مردم دنیا خودشان را چونه درک می کنند، تأثیر دارد. نظریه های یادگیری اجتماعی و نظریه کاشت رسانه ها نیز شاهدی برای این ادعا هستند.

قابل توجه است که زنان، اغلب خودشان را با زنان نمایش داده شده در رسانه مقایسه می کنند که این امر باعث می شود مواردی که با محتوا در تضاد است در ذهن آنان فعال شود. به عنوان مثال ممکن است یک زن در هنگام تماشای تلویزیون به خود بگوید “من اضافه وزن دارم”

این امر باعث آن خواهد شد که خود ایده آل و خود بایستی در زنان با خود واقعی آن ها در تضاد بیفتد و باعث شود که اختلالاتی همچون اختلالات خوردن در آن ها پدید آید.

یکی از مقولات مهم دیگر بحث تصویر بدنی می باشد (Body Image) می باشد که تحقیقات مختلفی ثابت کرده اند که به طور معناداری، زنان پس از دیدن زنان لاغر ایده آل، دچار احساسات منفی نسبت به بدن خود می شوند که این امر نیز روی سلامت روانی آن ها تأثیر می­ گذارد.

برای جمع بندی باید ذکر کرد که افراد به خاطر جنبه های مربوط به خود (Self) و به خاطر عدم شفافیتی که بین خود واقعی و خود بایستی فرد وجود دارد، دست به انتخاب پیام ها و تفاسیر محتواهای رسانه ای می زند و همین امر روی هویت فرد تأثیر می گذارد و به عنوان مثال تضاد شدیدی را در خود واقعی و خود بایستی فرد پدید می آورد و به خاطر همین فرد دوباره دست به انتخاب محتواهایی خواهد زد که این تضاد را در او کاهش دهد و این فرآیند همچنان ادامه خواهد داشت.

 

 

توجه: استفاده از مطالب بالا فقط با ذکر منبع لینک دار، بلامانع می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*