رشته مدیریت رسانه چیست؟ (۱)

با سلام خدمت همه مخاطبان عزیز

در این نوشته سعی دارم که به زبان ساده و با استفاده از تجربیات شخصی خودم رشته مدیریت رسانه را معرفی کنم

توجه داشته باشید که مباحثی که مطرح می کنم فقط و فقط بیان کننده نظر شخصی اینجانب می باشد که البته بی تأثیر از مطالعاتی که داشتم نیست. در آینده با استفاده از تجارب بیشتر، در قسمت های مختلف، این رشته را بیش از بیش تشریح خواهم نمود .

اول. مدیریت رسانه ارتباطات یا علوم فرهنگی نیست: گرچه قبول دارم این مسائل در حوزه رسانه روی مسائل مدیریت رسانه اثرات زیادی دارند اما باید بگم که خود مسائل ارتباطات یا مباحث فرهنگی در رشته مدیریت رسانه هدف نیستند بلکه وسیله ای هستند برای شناخت بهتر ابعاد مختلف در حوزه مدیریت رسانه.

دوم. مدیریت رسانه، روزنامه نگاری نیست: گرچه یکی از مسائل مهم که در رشته مدیریت رسانه بحث سازمان های خبری می باشد اما به قول یکی از اساتید روزنامه نگاری با روزنامه داری کاملا متفاوت است.

سوم. مدیریت رسانه در سه بحث خرد، میانی و کلان قابل بررسی است. منظور از سطح خرد، کارکنان، مخاطبان و ذی نفعان سازمان های رسانه ای می باشد. به عبارتی بهتر در این سطح، ریزبنیادهای ابعاد مختلف در رشته مدیریت رسانه شناسایی و تحلیل می گردد. در سطح میانی، مسائلی همچون فرایندها، ساختار، قابلیت ها، فرهنگ و غیره در سازمان های رسانه ای مورد بررسی قرار می گیرد. به بیانی دیگر، تمرکز در این سطح فراتر از فرد می رود. در سطح کلان نیز، به سازمان رسانه ای در یک محیط کلان نگاه می شود؛ یعنی، نگاه حاکم در این سطح، فراتر از سازمان رسانه ای می رود و سازمان رسانه ای به عنوان عضوی از یک محیط بزرگتر، مورد تحلیل قرار می گیرد.

چهارم. در این رشته چه کسانی موفق هستند؟ کسانی که بتوانند علاوه بر حوزه رسانه، تسلط خوبی روی دروس مدیریتی همچون مدیریت استراتژیک، منابع انسانی، رفتار سازمانی و غیره پیدا کنند. در نهایت، نگاه اصلی در این رشته، نگاه مدیریتی است.

پنجم. خیلی ها از بازار کار این رشته می پرسند. بنده شخصاً، این سؤال را در رابطه با هر رشته ای، بسیار غیر حرفه ای می دانم و عموماً پاسخ خاصی را به این گونه سؤال ها نمی دهم. بنده عقیده دارم، کسی که دغدغه درس خوانی، کسب علم و اگاهی دارد دودوتا چهارتای بازاری برای آن نمی کند.

 

موفق باشید

این داستان ادامه دارد….

6 دیدگاه ها

 1. سلام، ممنون از اینکه وقت می گذارید.
  آقای امیدی اگـــر امکانش هست و فرصت داشتید ممنون میشم لیست دروس رشته مدیریت رسانه (در دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی) بر روی ساییتون بذارید.
  آخه شندیم علی الظاهر در لیست ارائه دروس این دو دانشگاه تفاوت هایی است
  سپاس

 2. با سلام خدمت آقای افشین امیدی
  بنده یک سوال داشتم درباره دکترا رشته مدیریت رسانه، البته رشته کارشناسی مدیریت و برنامه ریزی بود در دانشگاه مازندران و در دوره کارشناسی ارشد اقتصادو مدیریت تعاون دانشگاه میسور هند بود که هیچکدام از این دو رشته، رشته مورد علاقه بنده نبود، اما به اصرار خانواده مجبور شدم اما در آزمون سال ۹۶ مجددا شرکت نمودم و برای دوره دکترا در رشته مدیریت رسانه قبول شده ام اکنون که قبول شده ام برای صصاحبه و گزینش مراحل بعد مشکلی برای بنده نخواهد بود شما که بیشتر در جریان این رشته هستید میشه بنده رو راهنمائی بفرمائید.
  با کمال تشکر

  • با سلام
   در مصاحبه همه چیز به سوابق آموزشی و پژوهشی شما و از همه مهمتر مصاحبه تخصصی خواهد بود که اساتید دانشگاهی از شما می گیرند. به نظر شخصی بنده اگر اساتید اشتیاق و جدیت شما در این رشته را بفهمند نظر مساعدی نسبت به شما پیدا خواهند کرد….با آرزوی قبولی برای شما

 3. سلام
  چه خوب شد که اینجا رو پیدا کردم
  داداش من نوبت دوم دانشگاه تهران واسه دکتری مدیریت رسانه مجاز شدم
  تو مصاحبه چی میپرسن؟
  آزمون کتبی هم داره؟
  منابعش چیه؟
  فرق نوبت دوم با معمولی چیه؟
  لطفا هر طور میتونی راهنماییم کن
  خیلی علاقه دارم این رشته رو بخونم و واسم مهمه که قبول شم
  ممنون

  یا حق

  • با سلام. راستش تجربه ای در شرکت مصاحبه دکتری فعلا ندارم که بتوانم کمک کنم. اما منابع امتحان تخصصی در سایت دانشکده مدیریت اعلام شده که بنده در این سابت هم گذاشتم. نوبت دوم باید شهریه بپردازید. موفق باشید

 4. راستی من هیچ گونه سابقه پژوهشی و آموزشی ندارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*