چگونه در تحصیل دانشگاهی موفق باشم؟

خیلی ها فکر می کنند کسانی که در دانشگاه نمره های تاپ می آورند و از دانشجویان زرنگ محسوب می شوند حتما همیشه بیشتر وقت خود را صرف درس و مطالعه می کنند. البته بنده به هیچ عنوان قصد ندارم که زحمت این عزیزان را زیر سؤال ببرم بلکه قصد دارم بگویم دانشجویان موفق عمدتا به صورت استراتژیک روی زمان بندی فعالیت های خود برنامه ریزی می کنند و به نکاتی توجه می کنند که عموماً برای خیلی از دانشجوها اهمیتی ندارد. البته در این پست بنده موفقیت را در گرفتن نمره و … خلاصه نکرده ام. موفقیت از دید این جانب آن است که خودتان و اطرافیان با تمام وجود تلاشتان را برای هدفتان حس کنند. حتی اگر در نهایت هدف حاصل نشود. بنده چند قانون برای خوب بودن و حتی عالی بودن در دانشگاه بیان می کنم که تنها از نقطه نظر شخصی بنده هست.

  1. دانشجو هیچ تکلیف دانشگاهی را نباید بی تکلیف رها کند! منظورم این است که حتی اگر تکلیف بسیار سخت باشد، یا کارهای زیاد دیگری داشته باشید، باز هم باید تکلیف مربوطه را به هر قیمتی انجام دهید. حتی اگر کاملاً مطمئن باشید همکلاسی ها به هیچ عنوان آن را انجام نمی دهند. (البته یادتان باشد در هر صورتی تکلیف را خودتان انجام دهید در غیر این صورت خالصانه عدم انجام آن را بپذیرید)
  2. هر پروژه و تکلیفی را که خواستید انجام دهید مداوم از خودتان بپرسید که چگونه می توانم فقط کمی بهتر باشم؟ یعنی همیشه از خودتان انتظار داشته باشید کار نهایی کمی بهتر از انتظار اولیه شما باشد. چرا که عموماً دانشجویان فقط قصد رفع تکلیف دارند.
  3. انرژی روز اولتان با روز آخرتان فرقی نکند. منظور آن است که مبادا روزهای اول ترم انفجاری عمل کنید و در ادامه راه پنچر شوید. محکم و استوار حرکت کنید.
  4. سر کلاس هر استادی از خودتان بخواهید که حتما از آن جلسه نکته ای یا چیز هرچند کم یاد بگیرید و بتوانید آن نکته را در جای دیگری پیگیری کنید و به استادتان بازخورد دهید. این یعنی شما انگیزه، انرژی و هدف دارید.
  5. با دوستان و همکلاسی های خود بی تعارف باشید. یادتان نرود که شما برای تحصیل به دانشگاه آمده اید و نیامده اید تا با درس نخواندن، تشویق دوستانتان را برای خود به ارمغان بیاورید. پس در مواقع حساس سعی کنید تلاش خود را قربانی تنبلی دوستانتان نکنید.
  6. گرچه نمره مشوق بسیار خوبی را برای ادامه راه هست اما برای نمره درس نخوانید. عاشقانه بخوانید و عمل کنید. یادتان باشد که تعداد بسیار کمی هستند که طبیعت را از روی قله تماشا می کنند و شما باید از خودتان بخواهید که در تحصیلتان قله نشین باشید.

امیدوارم این نکات برای شما مفید بوده باشد.

موفق و پیروز باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*