دفاع رساله دکتری مدیریت رسانه در دانشگاه تهران

جلسه دفاع از رساله دکتری با عنوان “طراحى مدل سنجش اعتبار اخلاق روزنامه¬نگاری در اقلیم کردستان عراق” در رشته مدیریت رسانه توسط دانشجو کارزان محمد احمد (دانشجوی خارجی دانشکده از کشور عراق) برگزار گردید.

اعضای هیئت داوران رساله فوق عبارت بودند از:

استادراهنما:جناب آقاى دکتر مجتى امیرى

استادمشاوراول:  جناب آقاى دکتر طاهر روشندل اربطانی

استادمشاوردوم:  جناب آقاى دکتر سامان فوزى

استاد داور داخلی: جناب آقای دکتر سید مهدی شریفی

استاد داور خارجی: جناب آقای دکتر باقر ساروخانی

 

چکیده پایان نامه:

اقلیم کردستان (شامل: استان­های اربیل، سلیمانیه، دهوک، حلبجه) و نیروهای سیاسی آن، بعد از قیام مردمی (۱۹۹۱م) و به خصوص پس از فروپاشی رژیم صدام حسین (۲۰۰۳م)، محیط روزنامه­ نگاری بیش­تر تمایل به ‌آزادی و حرکت بسوی قدرت چهارم نشان داد. سیر تحولات قانونی و سیاسی در کشور و گرایش­های آزادی­خواهی روزنامه ­نگاران و تلاش برخی از روشنفکران نیز برای گسترش نقش روزنامه ­نگاری، باعث افزایش سازمان­های رسانه­ ای شد که محیط کردستان را تحت تأثیر قرار داد.

دراین راستا تحلیل کارکرد رسانه ­ای در اقلیم کردستان و طراحی مدل سنجش اعتبار اخلاق روزنامه­ نگاری از اهمیت خاصی برخودار است. این پژوهش اقدام به تحلیل مسائل اخلاقی و نقاط قوت و ضعف موجود در   روزنامه­ نگاری در اقلیم کردستان نموده­ و راهکارهای لازم نیز در خصوص نحوه تعامل اخلاقی با مسائل و پایبندی به معیارهای اخلاقی ‌را ارائه داده ­­است، این امر امروزه به یکی از مهمترین چالش­ های مطبوعات کردی محسوب می­شود.

ارزیابی معیارهای اخلاق روزنامه­ نگاری و تشخیص عوامل مربوط به وظایف اخلاقی، نیاز به بررسی و پژوهش دارد. به عبارت دیگر ارزیابی سیستماتیک سطح اخلاق، بهترین ابزار برای اطمینان یافتن از تعامل مناسب و صحیح رسانه با جامعه انسانی ­است.

بنابراین هر گونه اختلال در فعالیت روزنامه­ نگاری این منطقه، زیان‌های زیادی­ را به پیام رسانه­ ها وارد خواهد ساخت و حتی به جامعه نیز آسیب می­رساند. این پژوهش به دنبال تحلیل وضعیت اعتبار مبانی اخلاق و طراحی یک مدل مناسب برای آن می­گردد. افزایش نقش  رسانه هادر تحولات جامعه، لزوم توجه و پایبندی این حرفه را به اصول اخلاقی بیشتر کرده­ است، چرا که رسانه­ ها نیز برای کارکرد خود و فرایند پیام­ رسانی، نیاز به مجموعه راهنما و معیار برای تدوین و تنظیم تعامل خود با مخاطبان دارند.

مسأله ­اصلی پژوهش نیز این ­است که اعتبار اخلاقی روزنامه­ نگاری براساس چه مدلی قابل ارزیابی­ است؟ در این راستا ضروری­ است که وضعیت موجود اخلاق روزنامه­ نگاری در اقلیم کردستان توصیف شود و براساس مدل طراحی شده، وضعیت مطلوب اعتبار اخلاقی روزنامه­ نگاری در این اقلیم مورد ارزیابی قرار گیرد.

در این رساله برآنیم تا ابعاد اخلاقی و اهمیت این مسئله را براساس تحلیل محتوای موضوعات و مصاحبه با نخبگان و تخصصان و مشاهده، در حرفه­ای روزنامه ­نگاری اقلیم کردستان در مدت سال­های (۲۰۰۷م- ۲۰۱۴م)، مورد بررسی قرار بدهیم.

کمبود سابقه پژوهش و مطالعات در زمینه اخلاق روزنامه­ نگاری و طراحی مدل مناسب برای ارزیابی اعتبار آن، اگرچه خلا‌ء پژوهشی  بزرگی است، لکن در مقابل اقدام پژوهشگر مبنی بر توجه جدی به این موضوع پژوهشی، این امکان را فراهم آورده­ است که یافته­ های این پژوهش، فرصتی ­را برای روزنامه­ نگاری کردی ایجاد کند که استفاده از راهکارها و نتایج پژوهش در زمینه مطالعات ارزیابی اعتبار اخلاقی، مشکلات و نواقص خودشان را در وضعیت موجود برطرف کنند. از سویی دیگر، پژوهش مانند یک راهنمای اخلاقی، به آینده روزنامه ­نگاری در این اقلیم کمک خواهد کرد؛ چرا که عدم حل مشکلات اخلاقی در حوزه روزنامه­ نگاری، تأثیرات منفی بر سایر    حوزه­ های جامعه­ داشته و سطح مشکلات مردم را بالا می­برد.

طراحی یک مدل برای ارزیابی و سنجش اعتبار اخلاق روزنامه ­نگاری در این اقلیم، در اولویت این پژوهش است و بر رویارویی با چالش­ های اخلاقی متمرکز شده­ است.

 

منبع: اینجا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*