چگونه پژوهشگر شویم؟ (نکات اساسی)

خیلی از دانشجویان دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های معتبر، علاقه زیادی به این دارند که در آینده تحت عنوان یک پژوهشگر فعالیت داشته باشند و همیشه از آن ها به عنوان پژوهشگر یاد شود. اما این هدف چگونه میسر می شود؟

با کتاب خواندن زیاد؟ با مقاله خواندن زیاد؟ با مطلب نوشتن یا با کلاس رفتن و غیره ؟؟؟

اولین چیزی که در اینجا اهمیت دارد آن است که مسیر پژوهشگر شدن مسیری است طولانی و بسیار حوصله بر… به ندرت می توان کسی را پیدا کردن که تنها با یکی دوسال مطالعه در حوزه ای توانسته باشد پژوهشگری مطرح شده باشد…البته چقدر زیاد در برخی کارگاه ها شرکت کردم و به برخی افراد عنوان پژوهشگر لقب داده شد چه بسا یک مقاله هم از آن ها در پایگاه های علمی یافت نکردم!!!

گرچه مطالعه زیاد در یک حوزه برای پژوهشگر شدن بسیار اهمیت دارد اما به تنهایی کافی نیست. چیزی که اهمیت دارد آن است که فرد بتواند با استفاده از آموخته های خود، به طور نظام مند و علمی دست به تولید بزند. هر چند این تولید ناچیز و کوچک باشد…

من تجربه زیادی در حوزه پژوهشگری ندارم و برای اینکه بتوانم بگویم پژوهشگر هستم راه زیادی در پیش دارم اما تجربه هایی در طول انجام تحقیقاتم و مسیر علمی کسب کردم و امیدوارم به درد شما بخورد. به طور کلی چند اصل را برای شما خواهم نوشت که به نظرم می تواند تأثیر زیادی در رسیدن به هدفتان داشته باشد:

  1. در حوزه مطالعاتی خودتان هدف گرا باشید: بدانید که دنبال چه هستید و از پراکنده خوانی های بی مورد دوری کنید. دقیقاً بدانید از خود چه می خواهید و چرا باید در حوزه ای خاص مطالعه داشته باشید.
  2. به جای فکر کردن زیاد در مورد موضوعتان، عمل کنید: خیلی وقت ها با شروع مطالعه و جست و جوهای علمی بسیاری از ابهامات ما رفع خواهد شد.
  3. از منابع انگلیسی غافل نشوید: به جرأت می توانم بگویم این مورد یکی از مهم ترین نکاتی هست که تأثیر بسزایی در مسیر پژوهشگری دارد. حتی اگر زبانتان بسیار ضعیف است نا امید نشوید و برای فهم متون تخصصی حوزه خود تلاش کنید.
  4. مسأله محور فکر کنید: بیان و حل مسأله یکی از مهم ترین نکاتی است که در پٰژوهش های شما ارزش افزوده ایجاد می کند. از آموخته های خود جهت حل مسائل استفاده کنید.
  5. خلاق باشید: همیشه به دنبال مسائل و نوآوری باشید. یادتان باشد که قرار نیست خیالاتی باشید. خلاق بودن با واقع گرایی، منافاتی ندارد.
  6. صبور باشید: ممکن است تحقیقات بسیاری را شروع کنید که بنابه دلایلی نیمه های راه مجبور به رها کردن آن باشید و موضوع دیگری را شروع کنید. این مسئله می تواند شما را ناامید کند. صبور باشید و به مطالعات خود ادامه دهید.
  7. نوشتن و خواندن را همزمان انجام دهید: اگر می خواهید مقاله و یا کتابی تألیف کنید بهتر است خواندن و نوشتن را در کنار هم انجام دهید.
  8. برای خود برنامه های یکساله یا چندساله داشته باشید: بدانید که پس از یکسال چه کارهایی می خواهید انجام دهید و چه خروجی هایی می خواهید داشته باشید.
  9. در همایش های علمی ملی و بین المللی شرکت داشته باشید: سعی کنید برای اینگونه همایش ها مقاله ای آماده کنید و این کار چندان سخت نیست.

فعلاً همین نکات به ذهنم آمد. سعی می کنم در آینده تجربه های بیشتری از خود را با شما به اشتراک بگذارم.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*