چگونه پژوهشگر شویم؟ (نکات اساسی)

خیلی از دانشجویان دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های معتبر، علاقه زیادی به این دارند که در آینده تحت عنوان یک پژوهشگر فعالیت داشته باشند و همیشه از آن ها به عنوان پژوهشگر یاد شود. اما این هدف چگونه میسر می شود؟

با کتاب خواندن زیاد؟ با مقاله خواندن زیاد؟ با مطلب نوشتن یا با کلاس رفتن و غیره ؟؟؟

اولین چیزی که در اینجا اهمیت دارد آن است که مسیر پژوهشگر شدن مسیری است طولانی و بسیار حوصله بر… به ندرت می توان کسی را پیدا کردن که تنها با یکی دوسال مطالعه در حوزه ای توانسته باشد پژوهشگری مطرح شده باشد…البته چقدر زیاد در برخی کارگاه ها شرکت کردم و به برخی افراد عنوان پژوهشگر لقب داده شد چه بسا یک مقاله هم از آن ها در پایگاه های علمی یافت نکردم!!!

گرچه مطالعه زیاد در یک حوزه برای پژوهشگر شدن بسیار اهمیت دارد اما به تنهایی کافی نیست. چیزی که اهمیت دارد آن است که فرد بتواند با استفاده از آموخته های خود، به طور نظام مند و علمی دست به تولید بزند. هر چند این تولید ناچیز و کوچک باشد…

من تجربه زیادی در حوزه پژوهشگری ندارم و برای اینکه بتوانم بگویم پژوهشگر هستم راه زیادی در پیش دارم اما تجربه هایی در طول انجام تحقیقاتم و مسیر علمی کسب کردم و امیدوارم به درد شما بخورد. به طور کلی چند اصل را برای شما خواهم نوشت که به نظرم می تواند تأثیر زیادی در رسیدن به هدفتان داشته باشد:

 1. در حوزه مطالعاتی خودتان هدف گرا باشید: بدانید که دنبال چه هستید و از پراکنده خوانی های بی مورد دوری کنید. دقیقاً بدانید از خود چه می خواهید و چرا باید در حوزه ای خاص مطالعه داشته باشید.
 2. به جای فکر کردن زیاد در مورد موضوعتان، عمل کنید: خیلی وقت ها با شروع مطالعه و جست و جوهای علمی بسیاری از ابهامات ما رفع خواهد شد.
 3. از منابع انگلیسی غافل نشوید: به جرأت می توانم بگویم این مورد یکی از مهم ترین نکاتی هست که تأثیر بسزایی در مسیر پژوهشگری دارد. حتی اگر زبانتان بسیار ضعیف است نا امید نشوید و برای فهم متون تخصصی حوزه خود تلاش کنید.
 4. مسأله محور فکر کنید: بیان و حل مسأله یکی از مهم ترین نکاتی است که در پٰژوهش های شما ارزش افزوده ایجاد می کند. از آموخته های خود جهت حل مسائل استفاده کنید.
 5. خلاق باشید: همیشه به دنبال مسائل و نوآوری باشید. یادتان باشد که قرار نیست خیالاتی باشید. خلاق بودن با واقع گرایی، منافاتی ندارد.
 6. صبور باشید: ممکن است تحقیقات بسیاری را شروع کنید که بنابه دلایلی نیمه های راه مجبور به رها کردن آن باشید و موضوع دیگری را شروع کنید. این مسئله می تواند شما را ناامید کند. صبور باشید و به مطالعات خود ادامه دهید.
 7. نوشتن و خواندن را همزمان انجام دهید: اگر می خواهید مقاله و یا کتابی تألیف کنید بهتر است خواندن و نوشتن را در کنار هم انجام دهید.
 8. برای خود برنامه های یکساله یا چندساله داشته باشید: بدانید که پس از یکسال چه کارهایی می خواهید انجام دهید و چه خروجی هایی می خواهید داشته باشید.
 9. در همایش های علمی ملی و بین المللی شرکت داشته باشید: سعی کنید برای اینگونه همایش ها مقاله ای آماده کنید و این کار چندان سخت نیست.

فعلاً همین نکات به ذهنم آمد. سعی می کنم در آینده تجربه های بیشتری از خود را با شما به اشتراک بگذارم.

 

 

6 دیدگاه ها

 1. ممنون برای مطالب خوبتون. من مدام تحقیق میکنم در مورد رشتها..سردرگم بودم همیشه به این فکر میکردم که به چی علاقه دارم؟ نه اینکه علاقه نداشته باشم چون محدود به یکی دوتا نبود نمیدونستم کدوم رو انتخاب کنم.. بعد از این همه سال متوجه شدم که حتما نباید بین علایقم یکی رو انتخاب کنم..به موسیقی و ورزش کارهای پژوهشی و هم به فیزیک علم کامپیوترو..حقیقتش دوست دارم محقق خوبی بشم..وبرای هدفم از علوم مختلف کمک بگیرم مطالعه کردن و کلا دونستن رو دوست دارم دوست دارم از همه چی سر دربیارم.. ولی راهنما و مشوقی ندارم..۲۴ سالمه و لیسانس برق قدرت دارم میخوام ارشد بیوالکتریک شرکت کنم و چون جای کار بیشتری داره در این رشته کار کنم.. زمان زیادی رو از دست دادم میشد بهتر از این باشم.. ولی خب خودم به خودم دلگرمی میدم. 🙂 امید دارم و صبر ..ببخشید طولانی نمیدونم چرا ولی دوست داشتم بگم .. تشکر از شما.

 2. با عرض سلام خدمت شما اقای امیدی ببخشید من راهنمای جامع ارشد شما را تهیه کردم در این راهنما شما منابعی را بیان کردین ولی شما جزواتی که تو سایت برا فروش گزاشتین فقط دوتا از منابع را در بر میگیره ازجایی که من شاغلم وبچه دبستانی دارم ووقت نمی کنم همه منابع را بخوانم ونگرانم قبول نشم خواستم لطف کنید مرا راهنمایی کنید ایا خزوات منابع که تو راهنما معرفی کردین را دارین برا فروش بزارین من تهیه کنم متشکرم

  • افشین امیدی

   با سلام. متاسفانه جزوات خلاصه فقط همان هایی هست که در سایت وجود دارد. پیشنهاد می کنم تنها به خلاصه خوانی اکتفا نکنید و منابع را حداقل یکبار مرور کنید.
   موفق باشید

 3. سلام ممنون پس باید امسال قیدشو بزنم چون با این وقت کمی که من دارم کار وبچه ها وخانه داری وقتی نمیمونه که مطالعه داشته باشم متشکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*